ПочетнаСпортФудбалКомплетирани групите за ЕП 2024 во Германија

Комплетирани групите за ЕП 2024 во Германија

Ги дознавме сите патници преку плеј-офот во Лигата на нации кои ќе играат на Европското првенство кое ќе се одржи од 14 јуни до 14 јули годинава во Германија.

После Грузија пласман на континенталниот собир обезбедија и селекциите на Украина и Полска.

Украинските фудбалери во сегментот Б во финалето одиграно во Вроцлав со 2:1 триумфираа над Исланд.

Исланѓаните водеа од 30 минута со голот на Гудмундсон, а играчите на Сергеј Ребров направија пресврт во второто полувреме со погодоците на Циганков во 54 и Мудрик во 84 минута.

Украина на ЕП ќе игра во групата „Е“ заедно со репрезентациите на Белгија, Словачка и Романија.

Полска на гости во Кардиф успеа на пенали со 5:4 да го совлада домашниот Велс. Трагичар кај Велшаните беше Даниел Џејмс кој беше непрецизен од белата точка.

Полјаците на Европското првенство ќе бидат во силната група „Д“ каде за ривали ќе ги имаат Холандија, Австрија и Франција.

Евро 2024

Група „А“: Германија, Шкотска, Унгарија, Швајцарија
Група „Б“: Шпанија, Хрватска, Италија, Албанија
Група „Ц“: Словенија, Данска, Србија, Англија
Група „Д“: Полска, Холандија, Австрија, Франција
Група „Е“: Белгија, Словачка, Романија, Украина
Група „Ф“: Турција, Грузија, Португалија, Чешка

Остави Коментар

Внеси го твојот коментар
Внеси го твоето име:

- Advertisment -spot_img

НАЈПОПУЛАРНИ