ПочетнаВестиМакедонијаНад 14.000 активни случаи – проверете колку заразени има во вашиот град

Над 14.000 активни случаи – проверете колку заразени има во вашиот град

Досега во земјата се направени вкупно 724.668 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 152.685, бројката на оздравени пациенти е 133.473, на починати е 4.936, а бројот на активни случаи изнесува 14.276.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 67459, активни 6514
Куманово 8558, активни 1033
Прилеп 8180, активни 621
Тетово 7123, активни 540
Битола 6166, активни 910
Велес 5409, активни 495
Гостивар 5120, активни 342
Кавадарци 5115, активни 364
Штип 4895, активни 343
Охрид 4915, активни 455
Струмица 4017, активни 478
Струга 2943, активни 155
Кочани 2727, активни 207
Кичево 2475, активни 255
Гевгелија 2177, активни 224
Неготино 2159, активни 184
Свети Николе 1493, активни 113
Крива Паланка 1208, активни 60
Ресен 1211, активни 192
Радовиш 1090, активни 96
Берово 1015, активни 47
Делчево 952, активни 84
Дебар 931, активни 37
Виница 824, активни 128
Пробиштип 774, активни 31
Валандово 660, активни 56
Богданци 491, активни 60
Крушево 481, активни 98
Демир Капија 394, активни 24
Демир Хисар 388, активни 67
Кратово 353, активни 6
Македонски Брод 355, активни 18
Пехчево 262, активни 17
Македонска Каменица 233, активни 16
Дојран 132, активни 6

Остави Коментар

Внеси го твојот коментар
Внеси го твоето име:

- Advertisment -spot_img

НАЈПОПУЛАРНИ