ПочетнаВести119 нови случаи со коронавирус во Македонија

119 нови случаи со коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа се направени 2065 тестирања, а регистрирани се 119 нови случаи на ковид-19 во:

– Скопје 53
– Куманово 9
– Штип 4
– Прилеп 13
– Тетово 4
– Струга 2
– Велес 1
– Битола 1
– Охрид 1
– Гостивар 6
– Крива Паланка 1
– Радовиш 1
– Кочани 3
– Пехчево 2
– Берово 5
– Делчево 6
– Свети Николе 3
– Кичево 3
– Неготино 1

Починати се 5 лица, двајца пациенти од Скопје (49г и 50г), пациентка од Тетово (46г), пациент од Куманово (63г) и еден пациент од Прилеп (82г). Сите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 297 оздравени пациенти од:

– Скопје 56
– Куманово 9
– Штип 37
– Прилеп 3
– Тетово 4
– Струга 85
– Велес 13
– Битола 6
– Охрид 34
– Гостивар 20
– Струмица 3
– Крива Паланка 2
– Пробиштип 3
– Демир Хисар 1
– Македонски Брод 4
– Виница 1
– Кратово 1
– Кичево 15

Досега во земјата се направени вкупно 142.158 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 13914, бројката на оздравени пациенти е 10507, на починати е 578, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2829.

Остави Коментар

Внеси го твојот коментар
Внеси го твоето име:

- Advertisment -spot_img

НАЈПОПУЛАРНИ