ПочетнаВестиУште 415 новозаразени со коронавирус во Македонија - регистрирани 19 починати пациенти

Уште 415 новозаразени со коронавирус во Македонија – регистрирани 19 починати пациенти

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.549 тестирања, а регистрирани се 415 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 170, Прилеп – 62, Кавадарци – 32, Велес – 25, Неготино – 20, Охрид – 12, Струмица – 11, Гевгелија – 10, Куманово, Тетово и Штип – по 8, Богданци – 7, Струга – 6, Крива Паланка – 5, Кратово, Демир Капија, Кочани и Крушево – по 4, Гостивар и Кичево – по 3, Битола, Делчево и Валандово – по 2, Виница, Дебар и Демир Хисар – по 1.
„Регистрирани се 244 оздравени пациенти од: Скопје – 110, Кавадарци – 24, Прилеп и Велес – по 17, Куманово – 12, Струмица – 9, Битола – 8, Ресен – 7, Гостивар – 6, Неготино и Берово – по 5, Тетово – 4, Штип – 3, Охрид, Кратово, Демир Капија, Виница, Радовиш и Дојран – по 2, Богданци, Крива Паланка, Кочани, Кичево и Пехчево – по 1.
Пријавени се вкупно 19 починати лица. Пријавени се шест пациенти кои починале во тек на месеците ноември-декември. Починати се 11 пациенти од Скопје (69г, 75г, 80г, 65г, 66г, 61г, 67г,72г, 76г, 71г и 68г), два пациенти од Тетово (79г и 65г) и по еден пациент од Куманово (50г), Прилеп (78г), Велес (77г), Охрид (87г), Кичево (51г) и Гевгелија (69г). Од пријавените смртни случаи 18 се починати во болнички услови и еден во домашни услови.
Направени се 2.549 тестови преку: ИЈЗ-685, ЦЈЗ Скопје-61, Авицена-275, Биотек-261, Жан Митрев (Филип Втори)-139, Систина-213, лабораторија Лаор–202, МАНУ-0, Судска медицина-5, ЦЈЗ Битола-10, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, ГАК-0, Синлаб-57, Ремедика-15, лабораторија болница Козле-24, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 594, УК Пулмологија со алергологија–2, ГОБ 8-ми Септември-5, лаборатории од странство-0.
Досега во земјата се направени вкупно 497.268 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 98.584, бројката на оздравени пациенти е 89.022, на починати е 3.037, а бројот на активни случаи изнесува 6.525.
Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови, Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 43066, активни 2890
Куманово 5428, активни 239
Тетово 5320, активни 227
Прилеп 5027, активни 437
Гостивар 3716, активни 113
Штип 3597, активни 96
Битола 3341, активни 121
Велес 3338, активни 236
Охрид 3101, активни 376
Кавадарци 3055, активни 446
Струмица 2650, активни 152
Струга 2343, активни 165
Кочани 1781, активни 51
Кичево 1755, активни 60
Свети Николе 1100, активни 24
Гевгелија 1100, активни 111
Неготино 1086, активни 109
Дебар 785, активни 42
Ресен 784, активни 59
Крива Паланка 780, активни 50
Радовиш 741, активни 39
Делчево 715, активни 226
Берово 630, активни 28
Пробиштип 526, активни 20
Виница 508, активни 22
Валандово 349, активни 21
Кратово 261, активни 30
Демир Хисар 257, активни 12
Македонски Брод 251, активни 8
Крушево 250, активни 51
Богданци 240, активни 16
Демир Капија 231, активни 30
Македонска Каменица 193, активни 5
Пехчево 184, активни 3
Дојран 95, активни 10“, информира МЗ.

Остави Коментар

Внеси го твојот коментар
Внеси го твоето име:

- Advertisment -spot_img

НАЈПОПУЛАРНИ