asd
ПочетнаВестиДенес го славиме Пренесувањето на моштите на Свети Вартоломеј

Денес го славиме Пренесувањето на моштите на Свети Вартоломеј

На овој ден, го славиме Пренесувањето на моштите на Свети Вартоломеј, додека неговиот главен празник е на 24 јуни.

Тој беше многу почитуван и славен за време на неговиот живот. Кога умрел, пред неговите мошти се случиле разни чуда и исцелувања на неизлечиви болести. Љубоморни пагани кои ги гледаа овие чуда, во својот бес и лудило, го украдоа ковчегот и го фрлија во морските длабочини.
Наместо потонувањето на оловниот ковчег, тој за чудо стана лесен и продолжи да плови како Божјиот ковчег и беше сведок на неговите чуда. Така, ковчегот пловел добар дел од Медитеранот, додека луѓето се собрале на бреговите и му оддавале почит на големиот светец. Тој доплива на брегот на Сицилија и остана таму. Чудата продолжија да се случуваат до денес.
Постои популарно верување дека денес е „лесно“ да се страда. Значи, децата се спречуваат да се искачуваат на дрва, за да не им се скршат вратот, забрането е пливање во реки, за да не се предизвикаат поплави.
Додека некаде се верува дека ако работите на Вратолом, постои опасност од град и невреме.

Господ го прослави Својот апостол со чуда и за време на животот и после смртта.

Светиот апостол Вартоломеј е еден од дванаесетте големи апостоли. Неговото име беше прво Јосиф, но апостолите го викаа Варнава, Синот на утехата, затоа што тој беше во можност неверојатно да ги утеши човечките души.

ИЗВОРКурир

Остави Коментар

Внеси го твојот коментар
Внеси го твоето име:

- Advertisment -spot_img

НАЈПОПУЛАРНИ