ПочетнаВестиМакедонијаФОТО: Гужва на граничните премини, еве каква е состојбата на „Богородица“ откако...

ФОТО: Гужва на граничните премини, еве каква е состојбата на „Богородица“ откако преминот повторно се отвори

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На Г.П. Табановце за влез во државата се чека од 30 до 40 минути.

Поголемо задржување е забележано и на ГП Ќафасан и ГП Богорoдица откако граничниот премин беше повторно отворен. Истиот претходно беше затворен поради пожар во близина. На останатите гранични премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Остави Коментар

Внеси го твојот коментар
Внеси го твоето име:

- Advertisment -spot_img

НАЈПОПУЛАРНИ