ПочетнаВестиМакедонијаПочнува давањето трета доза од вакцините против Ковид-19

Почнува давањето трета доза од вакцините против Ковид-19

Од утре (понеделник, 27 септември) трета доза на вакцина ќе може да примат сите граѓани на возраст над 60 години, и сите здравствени работници и пациенти кои имаат имунокомпромитирана состојба, без оглед на возраста.

Се најавува и скрининг на генералната здравствена состојба на населението, како и брзи антигенски тестови тестови за учениците во основните и средните училишта во државата.

Третата доза вакцина треба да биде од производителот „Фајзер“, а дополнително ќе следат препораки за евентуална употреба на вакцини од други производители.

Сите граѓаните кои примиле втора доза, во моментот кога ќе поминат шест месеци ќе добијат СМС порака дека може да се јават и да примат трета доза вакцина.

Остави Коментар

Внеси го твојот коментар
Внеси го твоето име:

- Advertisment -spot_img

НАЈПОПУЛАРНИ