asd
ПочетнаВестиИ косата може да биде оштетена од УВ зраците

И косата може да биде оштетена од УВ зраците

Ако има еден производ чија набавка неодамна се зголеми поради промоцијата на неговата важност, тоа е дефинитивно кремот за сончање. Кремите за сончање постојат подолго отколку што мислите – првиот крем за сончање беше измислен во 1938 година, но дури сега стана комерцијализиран.

Сега кога сите научивме да не излегуваме без него, важно е да се спомене што сите ни недостасуваше, а се однесува на заштитата од сонце. Тоа би била заштита на косата, што е подеднакво важно, што е и логично, бидејќи повеќето од причините поради кои нашата коса е оштетена може да се препишат на сонцето и штетните УВА/УВБ зраци.

Ако ја погледнете косата – дали на прв поглед горниот слој е виткан и оштетен? Косата одоздола е секогаш мазна. Ова се должи на долготрајниот ефект на оштетувањето од сонцето. УВ зраците ја оштетуваат кутикулата, која формира заштитен слој околу фоликулот на косата, што доведува до повеќе виткање, промена на бојата, испукани врвови и кршење со текот на времето.

Во суштина делува како бланш, па дури и го оштетува кератинот – протеин кој се наоѓа во косата.

Работите можат да станат уште полоши кога пливаме (на пр. оштетување од хлор).

Ако постојано ја сушите, виткате, пеглате или избелувате косата, вашата коса е лесно подложна на оштетување од сонце бидејќи, колку е пооштетен кератинот, толку полесно е вашата коса да биде изложена на УВ зраци. Потемната коса е поотпорна од посветлата поради меланинот кој ја апсорбира УВ светлината.

Како да се заштитите?

Серуми со заштитен фактор и спрејови за коса се едни од најчестите производи што се користат во овој случај.

Со заштита од сонце, можеме да ја намалиме штетата предизвикана од УВ зраците. Носете турбан или капа околу косата кога сте на сонце. Покријте ја косата кога пливате. Намалете го боењето на косата, загревањето на косата или третманите за коса – особено пред лето.

Побарајте водоотпорни спрејови за заштита од ултравиолетови зраци, масла / прајмери ​​кои ќе ја задржат влагата и бојата додека ја штитат вашата коса од топлина.

Скалпот, особено по должината на разделбата или каде што косата е тенка, исто така може да изгори. Не заборавајте да го заштитите.

Остави Коментар

Внеси го твојот коментар
Внеси го твоето име:

- Advertisment -spot_img

НАЈПОПУЛАРНИ