ПочетнаВестиМакедонијаНивото на водата во Охридското Езеро расте, но далеку е под просекот

Нивото на водата во Охридското Езеро расте, но далеку е под просекот

Нивото на водата во Охридското Езеро бележи пораст, благодарение на врнежите дождливото време, но се уште е далеку под просекот за овој период од годината.

Водостојот денеска се наоѓа на котата 693,40 метри надморска височина, што е за 25 сантиметри под просекот за мај.

Температурата на водата е 12,5 степени Целзиусови, под просекот од 15 степени.

Зачестените осцилации на водостојот на езерото неповолно се одразуват врз живиот свет, најизразено токму во литоралниот дел од езерото односно крајбрежниот појас каде е најбројната популација на флотата и фауната на еко-системот.  

Остави Коментар

Внеси го твојот коментар
Внеси го твоето име:

- Advertisment -spot_img

НАЈПОПУЛАРНИ