ПочетнаВестиЕкономијаОгромен интерес на инвеститорите за биткоин ЕТФ фондовите

Огромен интерес на инвеститорите за биткоин ЕТФ фондовите

Победник на неделата, се разбира, повторно беше биткоинот, кој доби 20 проценти и непречено ја премина границата од 60.000 долари.

Победник на неделата, се разбира, повторно беше биткоинот, кој доби 20 проценти и непречено ја премина границата од 60.000 долари.

Приливот во новоотворените американски ETF-ови за цени на биткоин се во пораст, надминувајќи 1 милијарда долари за два дена. Или, како што рече извршниот директор на Grayscale, моментално постои „ненаситна побарувачка“ за овие ETF.

Во едно неодамнешно интервју, основачот на Chainlink, Сергеј Назаров, изјави дека тековниот циклус на пазарот на криптовалути е уникатен поради огромната количина на нови типови на инвеститори кои влегуваат на пазарот, што може да го забрза усвојувањето на токенизацијата на средства во реалниот свет побрзо отколку што беше првично планирано во индустријата.

Говорејќи за Блумберг на 28 февруари, Назаров нагласи дека неодамнешните учесници на пазарот на крипто се прошируваат од купувачи на мало кои реагираат на мејнстрим медиумското покривање на флуктуациите на цената на крипто. Тој објасни дека новите клиенти доаѓаат од сите сектори на глобалниот финансиски систем:

„Прашањето што треба да се постави е кои се нето-новите купувачи во овој циклус, а нето-новите купувачи се глобалниот финансиски систем, кој е многу, многу голема група на нето-нови купувачи.

Во октомври 2023 година, Cointelegraph објави дека владата на Соединетите држави е еден од најголемите иматели на биткоин со повеќе од 200.000 BTC. Во моментот на објавување, вредеше приближно 12,4 милијарди долари.

Назаров објасни дека неодамна одобрените производи за размена на биткоини (ETF) се само почеток на олеснување на влезот на средствата на пазарот.

„Биткоин ЕТФ е само почетна понуда што му овозможува на глобалниот финансиски систем да има основни инвестициски шини и шини за плаќање према биткоинот во структурите што ги сметаат за удобни за нив“, рече тој.

Во меѓувреме, Назаров предвидува дека токенизацијата на средствата во реалниот свет ќе биде следниот голем тренд на пазарот на крипто.

„Следната фаза е токенизација на средствата каде банките ги гледаат сите овие приливи во ЕТФ и потоа создаваат средства за да се натпреваруваат со ЕТФ или да добијат дел од тој капитал“, рече тој.

Од одобрувањето на Биткоин ЕТФ на 10-ти јануари, имаше ненадеен прилив на средства во крипто секторот, не само биткоин, туку и целиот крипто пазар.

Остави Коментар

Внеси го твојот коментар
Внеси го твоето име:

- Advertisment -spot_img

НАЈПОПУЛАРНИ