asd
ПочетнаВестиПочна вакцинацијата против сезонскиот гри

Почна вакцинацијата против сезонскиот гри

Бесплатната вакцинацијата против сезонскиот грип почна денеска во шесте поликлиники на територијата на град Скопје, и тоа во Ѓорче Петров, Букурешт, Чаир, Бит-пазар, Ченто и Јане Сандански во рамките на Здравствениот дом – Скопје.

Министерството за здравство минатата недела соопшти дека се набавени 40.000 дози од четиритипни вакцини, кои се наменети за бесплатна вакцинација на ризичните групи, во кои спаѓаат стари лица на возраст над 65 години, лица со хронични заболувања, здравствени работници, бремени жени, деца на возраст од шест месеци до пет години.

Остави Коментар

Внеси го твојот коментар
Внеси го твоето име:

- Advertisment -spot_img

НАЈПОПУЛАРНИ