ПочетнаВестиПомалку од 400 активни случаи на коронавирус

Помалку од 400 активни случаи на коронавирус

Досега во Македонија се направени вкупно 2.174.086 тестирање на КОВИД-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 343.391, бројот на оздравени пациенти е 333.504, на починати е 9.548, а бројот на активни случаи изнесува 339.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови

Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      161776, Активни   238

Куманово    18231, Активни    15

Битола      17955, Активни    18

Прилеп      15505, Активни    12

Тетово      14470, Активни    9

Кавадарци   12087, Активни    6

Велес 10804, Активни    7

Охрид 10313, Активни    8

Гостивар    10275, Активни    0

Струмица    8781, Активни     5

Штип  8760, Активни     6

Кичево      6075, Активни     1

Кочани      5544, Активни     0

Струга      5172, Активни     1

Гевгелија   4881, Активни     2

Неготино    4146, Активни     3

Ресен 3030, Активни     1

Радовиш     2836, Активни     1

Свети Николе      2795, Активни     1

Крива Паланка     2660, Активни     0

Делчево     2183, Активни     0

Берово      1875, Активни     1

Дебар 1812, Активни     0

Валандово   1600, Активни     0

Виница      1478, Активни     0

Пробиштип   1299, Активни     0

Кратово     1129, Активни     1

Богданци    1101, Активни     0

Крушево     1038, Активни     1

Демир Хисар 929, Активни      0

Македонски Брод   800, Активни      2

Демир Капија      628, Активни      0

Македонска Каменица     534, Активни      0

Пехчево     519, Активни      0

Дојран      370, Активни      0

Остави Коментар

Внеси го твојот коментар
Внеси го твоето име:

- Advertisment -spot_img

НАЈПОПУЛАРНИ