ПочетнаВестиМакедонијаПОВТОРНО ТРАГЕДИЈА ВО БИТОЛСКАТА БОЛНИЦА- Новороденче почина два часа по раѓањето

ПОВТОРНО ТРАГЕДИЈА ВО БИТОЛСКАТА БОЛНИЦА- Новороденче почина два часа по раѓањето

Нова трагедија се случила во битолската болница бебе починало само два часа од раѓањето, објави порталот А1он.

Мајката која има 24 години ова и била прва бременост. Вчера била примена во болницата со породилни болки, а во текот на бременоста немала никакви проблеми и имала нормален тек на бременоста.Според лекарите пак, станувало збор за исклучително тешко породување и дека состојбата на бебето била уште веднаш многу сериозна. И покрај напорите за реанимација бебето починало по само два часа.Мајката е во релативно добра здравствена состојба.

Најавено е во текот на утрешниот ден во битолската болница да дојде тим од Државен здравствен и санитарен инспекторат, комисија од инспектори и ќе утврдат што било точно причината за смртта на бебето. Според информациите со случајот е запознаен и министерот за здравство кој веќе разговарал и со мајката и со лекарите и најави испитување на случајот.

Остави Коментар

Внеси го твојот коментар
Внеси го твоето име:

- Advertisment -spot_img

НАЈПОПУЛАРНИ