asd
ПочетнаМагазинЗдравјеЗошто се дебелеете, а не јадете многу?

Зошто се дебелеете, а не јадете многу?

Истражувањата покажуваат дека вишокот килограми може да има сериозни последици врз целокупната состојба на нашиот организам.

Понекогаш зголемувањето на телесната тежина може да се должи на основна медицинска состојба, а зголемувањето на телесната тежина може да биде крајно фрустрирачко, особено кога не знаеме што навистина го предизвикува.

Иако исхраната обично игра најголема улога во зголемувањето на телесната тежина, одредени работи, како што се стресот или недостатокот на сон, исто така можат да придонесат за зголемување на телесната тежина без воопшто да го сфатиме тоа, пренесува Healthline.

Како што објаснуваат лекарите, ова се причините поради кои несвесно се дебелееме:

-консумирање премногу преработена храна
-консумирање премногу шеќер
–недоволно движење
-диети со јо-јо ефект
-недијагностицирани медицински проблеми како што се нарушувања на тироидната жлезда, депресија и полицистични јајници
-недоволно сон
-недоволно внесување хранливи состојки
-премногу стрес.

извор: kajgana.com

Остави Коментар

Внеси го твојот коментар
Внеси го твоето име:

- Advertisment -spot_img

НАЈПОПУЛАРНИ