asd
ПочетнаВестиМакедонијаСостојбата се влошува: Коронавирусот зеде 3.280 жртви од Македонија

Состојбата се влошува: Коронавирусот зеде 3.280 жртви од Македонија

Според вчерашните податоци на Министерството за здравство, во ковид-центрите на територијата на целата држава се лекувале 937 пациенти со Ковид-19, при што имало околу 260 празни болнички кревети. Во деноноќието меѓу четвртокот и петокот биле регистрирани 868 нови случаи на Ковид-19, со што вкупната бројка на инфицирани од почетокот на епидемијата намина 111 илјади, оздравеле 355 пациенти, а починале 15 лица.

Со вчера регистрираните новозаболени, бројката на активни случаи во земјава достигна 10.872. Досега во земјата се направени вкупно 559.021 тестирања на Ковид-19, вкупната бројка на инфицирани со коронавирусот од почетокот на епидемијата достигна 111.077, на оздравени пациенти 96.925, а на починати 3.280.

Министерството за здравство посочи дека бројот на приеми во ковид-центрите во изминативе денови е зголемен, поради што е отворена е и модуларната болница во склоп на Инфективната клиника со дополнителен број кревети.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 111.077, бројката на оздравени пациенти е 96.925, на починати е 3.280, а бројот на активни случаи изнесува 10.872.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (нови) Активни случаи (вкупно)

Скопје 424, активни 5258
Прилеп 72, активни 792
Куманово 42, активни 418
Тетово 28, активни 322
Гостивар 15, активни 251
Штип 14, активни 163
Кавадарци 27, активни 597
Велес 21, активни 295
Битола 34, активни 273
Охрид 31, активни 465
Струмица 9, активни 195
Струга 10, активни 171
Кочани 15, активни 137
Кичево 5, активни 51
Неготино 26, активни 392
Гевгелија 20, активни 302
Свети Николе 1, активни 33
Крива Паланка 11, активни 140
Ресен 5, активни 76
Дебар, активни 16
Радовиш 2, активни 30
Делчево 1, активни 48
Берово 10, активни 50
Пробиштип 3, активни 35
Виница, активни 23
Валандово 8, активни 32
Крушево 11, активни 105
Богданци 6, активни 70
Кратово 1, активни 25
Демир Хисар 3, активни 38
Демир Капија 8, активни 46
Македонски Брод 2, активни 8
Македонска Каменица, активни 2

ИЗВОРКурир

Остави Коментар

Внеси го твојот коментар
Внеси го твоето име:

- Advertisment -spot_img

НАЈПОПУЛАРНИ