ПочетнаМагазинЗабаваВо петок (2. јули) младинскиот гудачки квартет СЕТЕМА ќе одржи три концерти...

Во петок (2. јули) младинскиот гудачки квартет СЕТЕМА ќе одржи три концерти на школка во Градскиот парк во Скопје

Младинскиот гудачки квартет СЕТЕМА ќе одржи три концерти на школка во Градскиот парк во Скопје во петок, втори јули. Концертите се со почеток од 18.30, 20.30, и од 22.30 часот.

Концертите се со наслов Танго во 4 и младите музичари ќе ги изведадат најпопуларните композиции од жанрот на танго музиката како Libertango, Por una Cabesa , La Cumpasita . Концертот е во знакот на одбележувањето на 100 годишнината од раѓањето на најпознатиот композитор на новотото танго Астор Пјацола.

Во гудачкиот квартет СЕТЕМА учествуваат Сања Здјелар-виолина, Емилија Грковска-виолина, Теохар Хаџи-Стојанов-виола и Јована Каџибанова -виолончело . Ментор на квартетот е виолинистката Пламенка Трајковска.

Гудачкиот квартет СЕТЕМА е формиран во 2020 година и досега има реализирано проект Бах во метро – проект по повод одбележувањето на роденденот на Ј.С.Бах. Со оглед дека беше реализиран во пандемијата концертот беше стримуван онлајн и сниман во една од скопските гаражи.

Концертот „Танго во 4“ беше подготвуван во Дојран и беше претставен пред дојранската публика на 30. јуни.

Проектот се реализира со помош на Град Скопје.

Остави Коментар

Внеси го твојот коментар
Внеси го твоето име:

- Advertisment -spot_img

НАЈПОПУЛАРНИ