ПочетнаМагазинЗдравјеЗдрави и вкусни напитоци за слабеење

Здрави и вкусни напитоци за слабеење

Напиток од манго

Состојки:

1/4 шолја манго коцки

1/4 шолја зрело манго

1/2 шолја сок од манго

1/4 шолја безмастен јогурт од ванила

1 лажица свежо цеден сок од лимета

1 лажица шеќер (или друг засладувач)

6 коцки мраз

Напитокот има 298 kcal, 5гр протеин, 55гр јаглехидрати, 5гр влакна, 47гр шеќер, 9гр масти, 1,5гр заситени масти, 54мг натриум.

Напиток од банана и путер од кикиритки

Состојки:

1/2 шолја безмастно млеко

1/2 шолја бестмасен јогурт

2 лажици путер од кикиритки

1/4 зрела банана

1 лажица мед

4 коцки мраз

Напитокот содржи 366 kcal, 18гр протеин, 40гр јаглехидрати, 3гр влакна, 32гр шеќер, 16,5гр масти, 3,5гр заситени масти и 151мг натриум.

Напиток од ванила и боровница

Состојки:

1 шолја соино млеко

170мл јогурт од ванила

1 шолја свежи боровинки

неколку коцки мраз

1 лажица масло од ленено семе

Напитокот содржи 443 калории, 18гр протеин, 63гр јаглехидрати, 4гр влакна, 57гр шеќер, 14,5гр масти, 1,5гр заситени масти, 221мг натриум.

Остави Коментар

Внеси го твојот коментар
Внеси го твоето име:

- Advertisment -spot_img

НАЈПОПУЛАРНИ