asd
ПочетнаМагазинЗабаваДали опстанува брак без односи?

Дали опстанува брак без односи?

Секс е дефинитивно една од најважните работи на секој брак или врска, но практиката покажува дека тоа е сè помалку пракса кај паровите, особено оние кои се заедно подолго време. Обично, недостатокот на секс, велат психолозите, е сигнал дека многу нерешени проблеми се насобрале под тепих и дека рутинските и дневните обврски го „изеле“ интимниот живот. Дали има некаква помош?

– Голем број проблеми во врската, вклучително и недостаток на секс се појавуваат, кога врската се зема здраво за готово и се остава на случајноста. Митот за спонтаност често ги продлабочува овие проблеми. Луѓето веруваат дека поврзаноста, желбата, љубовта, оргазмот и страста ќе се случат сами од себе, што едноставно не е така – вели Лео Иванишевиќ, психолог.

Кога на луѓето ќе им го поставите прашањето „Кога жените не сакаат секс?“, најмногу ќе наидете на одговори како „Тогаш кога не сум задоволна со моето тело, кога работам премногу, кога сум под стрес…“ А кога ќе ги прашате „Кога вашиот партнер ви е најатрактивен? “, најмногу ќе слушнете „Тогаш кога е во негов елемент, кога сме разделени, кога е среќен… “

– Значи, нашиот партнер е привлечен кога е независен, самодоволен и самоуверен. Чувствуваме копнеж по оној кој не е потребен, за кого нема притисок на одговорност – вели Лав.

Три убијци на сексот

Исто како и самите ние, и сексуалниот живот се менува за време на бракот.

– Бракот е првиот удар врз желбата за секс, бидејќи „Како да го посакаме она што веќе го имаме?“. Она што е интересно е дека оваа желба се намалува побрзо кај жените отколку кај мажите. Во исто време, и двајцата партнери сепак ќе сакаат секс, не само еден со друг, туку и со некој што допрва треба да го освојат – објаснува психологот.

– Вториот удар на желбата е доаѓањето на дете. Улогата на родителите е да бидат одговорни, да се грижат, да негуваат, да се образуваат и снабдуваат, што ја убива страста, за што е потребна слобода, разиграност и независност.

– Третиот убиец на страста е рутина. Брачните партнери генерално престануваат да се обидуваат. Нема повеќе заведување, нема повеќе игри, нема предигра, нема повеќе освојувања. Потребно е повеќе од „Децата спијат, нели?“ да ја разгори сексуалната желба. Предиграта не започнува 10 минути пред акцијата, предиграта започнува веднаш по последниот оргазам што го имавте. Предвидување, неизвесност и флерт се она што ја градат желбата, и рутината и сознанието дека „сексот не бега“ ја убиваат.

Остави Коментар

Внеси го твојот коментар
Внеси го твоето име:

- Advertisment -spot_img

НАЈПОПУЛАРНИ