ПочетнаМагазинЗдравјеДомашно слатко од аронија

Домашно слатко од аронија

1 кг аронија
1,5 кг шеќер
300 мл вода
1 лимон исечен на тркалца или ванила по вкус

ПОСТАПКА:

Измијте ги убаво бобинките и отстранете ги петелките. Во едно длабоко тенџере со тенко дно измешајте ги шеќерот и водата.

Ставете на оган да се растопи шеќерот околу 5-10 минути, нема потреба да биде многу густ сирупот. Потоа додадете ги бобинката од аронија. Не мешајте тука само протресете го тенџерето.

Доколку се појави пена во текот на варењето, треба да се собере. Од моментот на зовривање, аронијата оставете ја да се вари 15 минути. Пред крајот додадете го лимонот исечкан на тркалца.

Пригответе една влажна крпа, па кога слаткото е готово, тргнете го на страна и покријте го со крпата. Нема потреба да чекате слаткото целосно да излади, туку соберете го топло во претходно стерилизирани тегли.

Остави Коментар

Внеси го твојот коментар
Внеси го твоето име:

- Advertisment -spot_img

НАЈПОПУЛАРНИ