asd
ПочетнаВестиЕкономијаАНАЛИЗА: Ќе продолжи ли рекордниот раст на Биткоинот?

АНАЛИЗА: Ќе продолжи ли рекордниот раст на Биткоинот?

Биткоинот го достигна највисокото ниво на сите времиња претходниве неколку недели. Иако цената на криптовалутата варира, ваквиот драстичен раст ги изненади инвеститорите. На што се должи истиот?

Биткоинот го достигна највисокото ниво на сите времиња претходниве неколку недели. Иако цената на криптовалутата варира, ваквиот драстичен раст ги изненади инвеститорите. На што се должи истиот?

Утрово Биткоинот повторно доживеа благ пад, но и покрај тоа цената е, до пред само неколку месеци незамисливи 63.200 долари. Некои економисти ова го оценуваат како „корекција на пазарот“ и велат дека воопшто не е страшно.

Импресивниот пораст на вредноста на Биткоинот доаѓа по огромниот пад во 2022 година – зголемување од повеќе од 300 проценти во споредба со вредноста на криптовалутата во тоа време. Пазарната капитализација на криптовалутата, исто така, достигна историски максимум од речиси 1,35 трилиони американски долари.

Драстичен раст

Вкупната вредност на целиот пазар на крипто во моментов изнесува околу 2,5 трилиони американски долари, што е највисоко ниво од ноември 2021 година и е само 10% под историскиот максимум од 2,8 трилиони американски долари. Зошто порасна биткоинот?

„Поволната клима за биткоин во САД не се должи на фактот што американските регулатори сакаат да бидат поблаги“, изјави за ДВ Џонатан Бирс, главен инвестициски директор на британскиот капитален фонд „Фарсајд инвеститори“.

Американските финансиски регулатори долго време беа скептични за одобрување на биткоин ЕТФ, бидејќи стравуваат дека се ранливи на измами и манипулации.

„Ова во голема мера се должи на судските победи на крипто индустријата против Комисијата за хартии од вредност. Тие доведоа до поповолна регулаторна клима и поголем легитимитет, што пак привлече повеќе пари од американските инвеститори.“ Поскапувањето на златото испраќа мешани сигнали.

Злато – Биткоин: Криптото расте заради војната на Блискиот Исток?

Цената на златото, исто така, достигна рекордни височини, поставувајќи прашања за тоа колкав апетит за ризик навистина имаат инвеститорите. Златото историски се сметало за безбедна инвестиција и често се бара за време на геополитичките тензии и кога постојат грижи за потенцијален пад на глобалниот акциите по остриот раст. Вредноста на златото постојано расте од октомври, кога избувна војната на Блискиот Исток. Берзите исто така достигнаа највисоко ниво во последните месеци, а многумина очекуваат остар пад, познат и како пазар. Порастот на вредноста на златото е во контраст со ова со биткоинот, чија корисност надвор од шпекулативните инвестиции останува дискутабилна. Додека порастот на златото покажува дека инвеститорите дејствуваат дефанзивно, порастот на биткоинот ја одразува гладта за дигитално средство. И дополнително е поттикнат од страста на шпекулантите и ентузијазмот за технолошки иновации.

„Приказната за криптовалутите може да се поврзе со она што се случува на берзата и со апетитот за ризик воопшто“, вели Кајл Рода, висок пазарен аналитичар во Capital.com.

Биткоинот се појави по финансиската криза во 2008 година како децентрализирана алтернатива на традиционалните финансии. Првично наменета за трансакции без посредник помеѓу поединечни корисници, неговата вредност вртоглаво порасна во следните години. Ова ги привлече шпекулантите, што исто така создаде екстремна нестабилност. Аматерите кои се обидоа да тргуваат со криптовалути за време на пандемијата дополнително го поттикнаа скокот на цените. На крајот, сепак, балонот пукна, забрзан од банкротите на компании како онаа на најголемата берза за криптовалути FTX во ноември 2022 година.

Инвеститорите загубија милијарди, а цената на Биткоинот падна на околу 16.000 долари. „FTX всушност беше компанија со измама“, објаснува Бирс, „така што секако е добро за општеството што оваа измама беше откриена и пропадна“. Биткоинот ќе се преполови.

Што е следно?

Биткоинот ќе се преполови. „Преполовување“ е процес вграден во кодот на криптовалутата. Биткоинот се создава преку процес наречен „минирање“.Моќните компјутери решаваат сложени математички равенки, преку кои ги проверуваат трансакциите и ги снимаат во таканаречениот блокчејн, а оние кои го „минираат“ Биткоинот ја добиваат криптовалутата како награда. На преполовување што се случува на околу четири години. Со преполовувањето што се очекува да се случи оваа пролет, љубителите на Биткоин очекуваат и понатамошни зголемувања на цените. Сепак, критичарите остануваат скептични за виртуелната валута, наведувајќи ја загриженоста за нејзините придобивки и регулаторните предизвици по падот во 2022 година.

Остави Коментар

Внеси го твојот коментар
Внеси го твоето име:

- Advertisment -spot_img

НАЈПОПУЛАРНИ