ПочетнаМагазинАвтомобилиЕлектричните автомобили го освојуваат светот, а ова се главните причини поради кои...

Електричните автомобили го освојуваат светот, а ова се главните причини поради кои луѓето се одлучуваат за нив

Фановите на електричните автомобили тврдат дека возењето „на електрична енергија“ во голем град заштедува многу време и пари.

Сепак, тоа не е единствената причина да се определите за да возите целосно електричен автомобил. Покрај нултата емисија на штетни гасови и придобивки за планетата, секако има и други придобивки кои влијаат на самите возачи.

Еве шест причини зошто е подобро да се избере електричен автомобил отколку класичен автомобил со мотор со внатрешно согорување.

1. Збогум на сообраќајниот метеж
Сообраќајниот метеж е еден од стимулациите со кои се повеќе градови ги наградуваат возачите на електрични автомобили. Имено, во многу европски градови е дозволено да се вози по автобуски ленти. Особено се истакнува случајот со Мадрид, каде што можете да возите по лента специјално резервирана за специјални возила или за еколошки автомобили. Благодарение на таа мерка, доколку живеете во предградијата, можете да ги намалите дневните патувања на работа за околу 30 минути на ден, што за многу корисници е главната причина за избор на електричен автомобил, пишува Автоманија.

2. Повластен паркинг
Друг голем дневен предизвик за возачите во повеќето градови е наоѓање паркинг простор. Како резултат, сè повеќе градови нудат посебни придобивки на возачите на електрични возила, како што се бесплатни или поевтини резервирани места за паркирање. Често им е дозволено да паркираат и во сината и во зелената зона, без плаќање и без временско ограничување.

3. Возење во центарот на градот
Скоро 300 европски градови имаат зони за возила со мала емисија на штетни гасови, и тој број продолжува да расте. Шпанскиот закон за климатски промени, на пример, ги обврзува сите градови со повеќе од 50.000 жители да одредуваат зони со ниски емисии и да го ограничат сообраќајот со поголеми емисии до 2023 година. Електричните автомобили се решение за ограничувањата во градовите.

4. Има сè повеќе полначи
Веќе има повеќе од 150 000 јавни точки за полнење во Европа за полнење. Градовите се свесни дека мораат да изградат електрична мрежа за полнење електрични автомобили, па даваат стимулации за поставување „станици за полнење“ во куќи и компании. Покрај тоа, хотелите, рестораните и трговските центри им нудат паркинг простори со електрична енергија на клиентите целосно бесплатно.

5. Возете понатаму, трошете помалку
Во исто време, електричните возила имаат се поголем опсег, така што новите градски електрични автомобили можат да поминат до 350 километри со едно полнење. Приближно 100 километри возење електричен автомобил чини околу 1 евро. Тоа, се разбира, зависи од земја до земја.

6. Набавка на субвенции, понизок данок
Целта на мерките за поттикнување е масовно ширење на електричната мобилност, со пристапни цени за електричните автомобили. Сепак, електричните возила се уште се поскапи од оние со СУС мотори, па директната поддршка е клучна за нивно купување, што се движи од 3.000 до 5.000 евра од земја до земја, па дури и повеќе. Постојат различни дополнителни даночни поволности за поседување и користење електрични возила.

ИЗВОРКурир

Остави Коментар

Внеси го твојот коментар
Внеси го твоето име:

- Advertisment -spot_img

НАЈПОПУЛАРНИ