ПочетнаМагазинАвтомобилиВИДЕО: Трките во Формула 1 ќе бидат снимани со дрон кој лета...

ВИДЕО: Трките во Формула 1 ќе бидат снимани со дрон кој лета со – 350 километри на час!

Светот на Формула 1 од новата сезона би можел да има поинаква димензија и тоа во делот на технологијата на снимање на трките, откако тимот на Ред Бул промовира беспилотно летало што може да лета со брзина од 350 километри на час.

Светот на Формула 1 од новата сезона би можел да има поинаква димензија и тоа во делот на технологијата на снимање на трките, откако тимот на Ред Бул промовира беспилотно летало што може да лета со брзина од 350 километри на час.

Дронот со ова може да сними трка и да се изедначи по брзина со најбрзиот болид во светскиот шампионат. Има издржливост на батеријата од три минути и домет од десет километри, што е доволно да се снимаат по два круга и тоа од секој дуел во висока резолуција и на ниво кое досега не е видено. На Ред Бул му беше потребна повеќе од една година да создаде ваков дрон кој може да одговара на брзината на болидите на Формула 1. Тој е единствен по тоа што вклучува вртење, забрзување, траење на батеријата, како и навигација под мостови и билборди на патеката.

„Никогаш не мислев дека ќе видам беспилотно летало да оди толку брзо. Бев изненаден колку брзо може да оди и да го одржува темпото и му дава малку поинаква перспектива на гледањето на Формула 1“, изјави актуелниот шампион, Макс Верстапен.

Новата сезона на Формула 1 почнува на втори март и тоа со трката за Големата награда на Бахреин на патеката „Сакир“.

Остави Коментар

Внеси го твојот коментар
Внеси го твоето име:

- Advertisment -spot_img

НАЈПОПУЛАРНИ