asd
ПочетнаВестиИстражување: Во Израел со вакцинацијата ќе се испразнат ковид болниците

Истражување: Во Израел со вакцинацијата ќе се испразнат ковид болниците

Од 1,82 милиони жители на Израел кои први се вакцинираа, само 0,07 проценти се заразиле со коронавирусот, покажуваат резултатите од најновата израелска студија за ефикасност на вакцините.

Едно од 1.500 целосно вакцинирани лица имало позитивен тест за Ковид-19, што се смета за најсилно навестување досега дека распространетата имунизација ќе ги испразни ковид одделенијата, објавија израелските медиуми.
Станува збор за Израелци вакцинирани на почетокот на минатиот месец.
Заклучно со 25 февруари, според податоците на Министерството за здравство, само 1.248 биле позитивни.
Во Израел досега претежно се користеше вакцината на „Фајзер/БиоНТек“. (МИА)
ИЗВОРКурир

Остави Коментар

Внеси го твојот коментар
Внеси го твоето име:

- Advertisment -spot_img

НАЈПОПУЛАРНИ