ПочетнаВестиГо чува здравјето. Ова растение мора да го имате во вашиот дом

Го чува здравјето. Ова растение мора да го имате во вашиот дом

Надземниот дел од растението (Basilici herba) се користи во народната медицина за лекување на многу болести. Составен дел е на различни чаеви смеси за смирување на кашлицата, подобрување на апетитот и составен дел на диуретиците и карминатинот.

Босилекот е познато растение кај народот – го носи епитетот на свето растение, бидејќи се верува дека носи негативна енергија и прочистува од лошата карма. Многумина веруваат дека консумирањето босилек може да поттикне прилив на пари во животот.

Еве неколку причини зошто треба да го одгледувате дома

-Сојузник во борбата против депресијата

-Го зачувува здравјето на кардиоваскуларниот систем

-Го активира работењето на цревата и помага во детоксикација на телото

-Го подобрува варењето

-Го штити организмот од дијабетес

-Одличен афродизијак е

-Содржи антиоксиданси кои штитат од болести

-Го регулира стресот

-Има антимикробни својства кои штитат од вируси и инфекции

-Идеален е во борбата против формирањето на канцерогени клетки

ИЗВОРKurir.mk

Остави Коментар

Внеси го твојот коментар
Внеси го твоето име:

- Advertisment -spot_img

НАЈПОПУЛАРНИ