asd
ПочетнаВестиСветФаучи: САД може и да не ја користат вакцината Астра Зенека

Фаучи: САД може и да не ја користат вакцината Астра Зенека

САД може и да не ја користат вакцината Астра Зенека против коронавирусот, дури и ако е одобрена од американскиот здравствен регулатор, изјави главниот американски специјалист за инфективни болести, Ентони Фаучи.

Тој нагласи дека САД потпишале доволно договори со други производители на вакцини за да ја имунизираат целото население.

– Се уште не е решено дали ќе се користи вакцината Астра Зенека, рече Фаучи, додавајќи дека САД веќе имаат доволно вакцини за да ги покријат сите потреби без употреба на АстраЗенека.

Во март, Њујорк Тајмс објави дека САД собрале десетици милиони дози на Астра Зенека, но иако се уште не може да ги користи бидејќи вакцината не е одобрена, не се согласи да ги пренасочи на десетици на земји каде што веќе доби таа вакцина дозвола за употреба.

ИЗВОРКурир

Остави Коментар

Внеси го твојот коментар
Внеси го твоето име:

- Advertisment -spot_img

НАЈПОПУЛАРНИ