asd
ПочетнаВестиТројца починати, 115 позитивни од 1 825 тестирани

Тројца починати, 115 позитивни од 1 825 тестирани

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 225 оздравени пациенти од: Скопје – 146, Куманово – 15, Штип – 5, Прилеп – 2, Тетово – 10, Струга – 1, Битола – 10, Охрид – 1, Кавадарци – 3, Гостивар – 10, Струмица – 6, Радовиш – 1, Пробиштип – 3, Демир Хисар – 3, Валандово – 1, Виница – 1, Кичево – 5 и Неготино – 2.

Починати се три лица, двајца пациенти од Скопје на 62 и 68 години и еден пациент од Струга на 68 години, сите во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 13.308, бројката на оздравени пациенти е 9.977, на починати е 557, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.774.

Денеска се регистрира еден контролен тест од вчера, а според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 5588, активни 833
• Куманово 1331, активни 294
• Дебар 236, активни 76
• Штип 1092, активни 252
• Прилеп 384, активни 51
• Тетово 1171, активни 160
• Струга 530, активни 136
• Велес 251, активни 29
• Битола 187, активни 52
• Охрид 321, активни 64
• Кавадарци 164, активни 95
• Гостивар 700, активни 298
• Гевгелија 34, активни 16 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 8 на Богданци)
• Струмица 55, активни 20
• Крива Паланка 35, активни 10
• Радовиш 38, активни 9
• Крушево 16, активни 1
• Кочани 130, активни 29
• Пробиштип 73, активни 18
• Демир Хисар 60, активни 30
• Македонски Брод 65, активни 36
• Пехчево 8, активни 2
• Берово 26, активни 17
• Валандово 7, активни 0
• Виница 61, активни 41
• Делчево 23, активни 18 (6 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 16, активни 2
• Свети Николе 269, активни 60
• Кичево 254, активни 113
• Ресен 146, активни 1
• Неготино 37, активни 11 (10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1825 теста се преку: ИЈЗ-415, ЦЈЗ Скопје – 24, Авицена-216, Биотек – 399, МАНУ – 76, Жан Митрев (Филип Втори) – 320, Систина со PCR-метода -261, Судска медицина – 15, ЦЈЗ Битола – 71, Инфективна клиника – 10, ГАК – 18, лаборатории од странство – 0. Досега во земјата се направени вкупно 134.318 тестирања на Ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 5 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 78 пациенти. На кислородна поддршка се 40 пациенти, нема на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 19 возрасни пациенти позитивни на Ковид-19, 5 деца позитивни и 1 дете суспектно на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 5 нови, вкупно хоспитализирани се 69 пациенти. На респираторна машина се 4 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 19, а во болницата во Штип се хоспитализирани 35 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 123 пациенти – позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 114
• Гази Баба – 103
• Аеродром – 99
• Карпош – 86
• Центар – 83
• Кисела Вода – 81
• Ѓорче Петров – 64
• Бутел – 61
• Шуто Оризари – 42
• Студеничани – 18
• Сарај – 21
• Арачиново – 15
• Илинден – 12
• Сопиште – 9
• Чучер Сандево – 6
• Петровец – 8
• Зелениково – 4
• Странец – 4
• Нераспределен – 3

Остави Коментар

Внеси го твојот коментар
Внеси го твоето име:

- Advertisment -spot_img

НАЈПОПУЛАРНИ