asd
ПочетнаВестиМакедонијаВМРО-ДПМНЕ: Зошто Ковачевски молчи за криминалиите на Али Ахмети и ДУИ, дали...

ВМРО-ДПМНЕ: Зошто Ковачевски молчи за криминалиите на Али Ахмети и ДУИ, дали фотоцентралата ќе се гради со панели од Пиксел груп?

Димитар Ковачевски молчи за криминалот на неговиот коалициски партнер Али Ахмети и кланот Зајас, велат во партиското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ.

Ковачевски бега и не смее збор да изусти за тоа како Шкумбин, Дрин и Бесијан Ахмети кои ја формирале компанија „Хелиос“ , и сопствената банка ја известиле дека ќе градат фотоволтаична централа, како и дека имаат дозвола од страна на државните институции и дека планираат јавно приватно партнерство за централата е изградбата на фотоволтаична централа од 60МW во Кичево, вредна 35 милиони евра.

Без одобрување и поддршка од Ковачевски и Ахмети никој не може да даде усмена гаранција дека нивниот бизнис ќе биде реализиран и тоа со финансиска помош од владата на СДС и ДУИ.

Зошто Ковачевски молчи? Дали фотоволтаичната централа треба да се гради со панели од Пиксле груп, формирана од него? Дали заради интерес Ковачевски молчи и го аминува криминалот на кланот Зајас?

ЈПП за изградба на фотоволтаична централа дава владата, Кланот Зајас не може без Ковачевски да ја реализира замислата. Дали Ковачевски е соучесник во бизнисот, затоа што и тој има интерес од сето ова?

Ковачевски е директен учесник во криминалиите на ДУИ и Ахмети.

Ковачевски се плаши да побара одговор и одговорност за Ахмети и ДУИ, бидејќи и тој е целиот во криминал.

Али Ахмети и Димитар Ковачевски се најголемите криминалци.

ДУИ 22 години ја пустоши државата. ДУИ мора да замине во опозиција и да одговара за сиот криминал.

На граѓаните не им треба премиер како Ковачевски кој го аминува криминалот на ДУИ и Ахмети и кој нема храброст јавно да зборува за криминалиите на Ахмети и ДУИ, само за да опстои на власт и да ги ужива бенефитите на функцијата, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Остави Коментар

Внеси го твојот коментар
Внеси го твоето име:

- Advertisment -spot_img

НАЈПОПУЛАРНИ