ПочетнаВестиЗеленски: Уништувањето на Педагошкиот факултет во Харков е дефиниција за варварство

Зеленски: Уништувањето на Педагошкиот факултет во Харков е дефиниција за варварство

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски во синоќешното видео обраќање изјави дека во вчерашниот напад уништен е Педагошкиот факултет во Харков.

Тој наведе дека при рускиот напд погодени се главната зграда, предавалните, универзитетскиот музеј и научната библиотека.

–Ова ја карактеризира руската инвазија со 100 процентна точност. Кога станува збор за дефиницијата за варварство, овој напад најдобро го прикажува тоа, посочи Зеленски.

ИЗВОРКурир

Остави Коментар

Внеси го твојот коментар
Внеси го твоето име:

- Advertisment -spot_img

НАЈПОПУЛАРНИ