ПочетнаВестиЦрн ден за Македонија, девет пoчинaти, 143 нови случаи на ковид-19

Црн ден за Македонија, девет пoчинaти, 143 нови случаи на ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1504 тестирања, а регистрирани се 143 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-43, Куманово-16, Штип-4, Прилеп-9, Тетово-6, Струга-2, Велес-3, Охрид-2, Кавадарци-3, Гостивар-6, Гевгелија-4, Струмица-11, Радовиш-1, Кочани-15, Пробиштип-1, Пехчево-1, Валандово-3, Виница-2, Делчево-3, Свети Николе-5, Кичево-2 и Неготино-1.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 110 оздравени пациенти од: Скопје-42, Куманово-14, Прилеп-11, Тетово-8, Струга-5, Велес-1, Битола-3, Охрид-6, Кавадарци-1, Гостивар-2, Гевгелија-1, Струмица-3, Радовиш-1, Кочани-3, Пробиштип-1, Пехчево-1, Берово-1, Делчево-2, Кратово-1, Свети Николе-3.

Во болнички услови се починaти се 9 лица, пациент од Виница (70г), двајца пациенти од Струмица (по 67г), еден пациент од Охрид (48г), од Гостивар (64г), двајца пациенти од Тетово (70 и 71г) и двајца од Куманово (68 и 77г).

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на eпидемијата изнесува 17343, бројката на оздравени пациенти е 14422, на починaти е 721, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2200.

Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:• Скопје 6782, активни 626• Куманово 1729, активни 176• Дебар 282, активни 41• Штип 1243, активни 57• Прилеп 652, активни 122• Тетово 1411, активни 172• Струга 662, активни 61• Велес 316, активни 37• Битола 285, активни 59• Охрид 418, активни 46• Кавадарци 225, активни 39• Гостивар 924, активни 110• Гевгелија 119, активни 52 (8 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 17 на Богданци и 12 се странски државјани)• Струмица 215, активни 136• Крива Паланка 102, активни 27• Радовиш 75, активни 22• Крушево 20, активни 3• Кочани 319, активни 140• Пробиштип 108, активни 19• Демир Хисар 61, активни 2• Македонски Брод 92, активни 13• Пехчево 43, активни 3• Берово 91, активни 28• Валандово 27, активни 18• Виница 105, активни 27• Делчево 157, активни 84 (34 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)• Кратово 24, активни 1• Свети Николе 327, активни 24• Кичево 317, активни 38• Ресен 162, активни 14• Неготино 50, активни 3 (12 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1504 теста се преку: ИЈЗ-446, ЦЈЗ Скопје-84, Авицена-320, Биотек-169, МАНУ -92, Жан Митрев (Филип Втори)-120, Систина со PCR метода -155, лабораторија Лаор –47, Судска медицина-20, ЦЈЗ Битола-10, Инфективна клиника-4, ГАК-11, Синлаб-26, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 182.538 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.
На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 4 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 66 пациенти. На кислородна поддршка се 44 пациент, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 4 деца и 4 мајки позитивни на ковид-19, 2 деца и 2 мајки суспектни на вирусoт.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 2, а вкупно хоспитализирани се 38 пациенти. На респиратор се 5 пациенти.

Во болницатa во Битола се xоспитализирани 19, а во болницата во Штип се 39 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 167, позитивни и coмнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)• Чаир – 64• Гази Баба – 76• Аеродром – 96• Карпош – 67• Центар – 96• Кисела Вода – 61• Ѓорче Петров – 42• Бутел – 30• Шуто Оризари – 18• Студеничани – 9• Сарај – 12• Арачиново – 6• Илинден – 24• Сопиште – 3• Чучер Сандево – 5• Петровец – 6• Зелениково – 1• Странец – 9• Нераспределен-1

Остави Коментар

Внеси го твојот коментар
Внеси го твоето име:

- Advertisment -spot_img

НАЈПОПУЛАРНИ