ПочетнаВестиМицкоски на средба со Пол Мекарти: ВМРО-ДПМНЕ нема да прифати уставни измени...

Мицкоски на средба со Пол Мекарти: ВМРО-ДПМНЕ нема да прифати уставни измени под овие околности и под бугарски диктат

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска заедно со меѓународниот секретар на партијата Стефан Андоновски и членот на извршниот комитет и портпарол Марија Митева оствари средба со Пол Мекарти, регионален директор за Европа на Меѓународниот републикански институт (ИРИ).

На средбата се разговараше за актуелната политичка и економска состојба, високиот степен на корупција во Македонија како и евроинтеграциските процеси на Македонија во однос на спорот со Бугарија.

Мицкоски уште еднаш го афирмираше ставот на ВМРО-ДПМНЕ дека нема да прифати уставни измени под овие околности и под бугарски диктат.

-Воедно, се истакна меѓусебна благодарност за добрата соработка помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и ИРИ, и се соглсивме дека истата ќе продолжи да се развива и во иднина врз база на рамноправност, принципи и вистински вредности, информираат од партијата.

ИЗВОРkurir.mk

Остави Коментар

Внеси го твојот коментар
Внеси го твоето име:

- Advertisment -spot_img

НАЈПОПУЛАРНИ