ПочетнаВестиБалканОбјавен тестаментот на Берлускони, еве што им оставил на децата и девојката

Објавен тестаментот на Берлускони, еве што им оставил на децата и девојката

Силвио Берлускони во тестаментот напишал дека поголемиот дел од Фининвест им го остава на своите деца Марина Берлускони и Пјеро Силвио Берлускони, објави италијанската новинска агенција АНСА.

– Неговите две деца од првиот заеднички брак ќе имаат 53 отсто сопственост на компанијата, стои во објаснувањето.

Беше објавено и дека му остава наследство од 100 милиони евра на својот брат Паоло, а исто толку и дал на својата девојка Марта Фасцина.

Тој му додели 30 милиони евра на својот советник, поранешниот сенатор и пријател Марчело Дела Утра, кој рече дека е шокиран од гестот.

Покрај распределбата на имотот, тој напиша и порака до своите деца.

Ви благодарам и многу љубов до сите вас. Вашиот татко – напишал тој.

Одлуката за распределба на сопственоста на Фининвест ја донел во 2006 година, кога го составил својот прв тестамент.

Тој тогаш изјави дека Марина и Пјер ќе го добијат поголемиот дел од сопственоста на компанијата, но распределени на еднакви делови.

Остатокот од имотот ќе биде распределен на преостанатите деца, односно Барбара, Елеонора и Луиџи.

ИЗВОРkurir.mk

Остави Коментар

Внеси го твојот коментар
Внеси го твоето име:

- Advertisment -spot_img

НАЈПОПУЛАРНИ