ПочетнаМагазинЗдравјеНАЈМОЌНИТЕ ПРИРОДНИ АНТИДЕПРЕСИВИ

НАЈМОЌНИТЕ ПРИРОДНИ АНТИДЕПРЕСИВИ

Во природата, можеме да најдеме лекови за сите заболувања, а овие се одлични за појавата на симптоми на депресија или во оние денови кога едноставно ништо не сакаме.

Гинко билоба
Гинко билоба има многу позитивен ефект врз нервниот систем. Луѓето кои имаат проблем со протокот на крв во мозокот после редовно користење ова растение, имаат одличен резултат.
Гинко билоба е најдобрата билка за лекување на депресија предизвикана од стареење на мозочните клетки. Може да го користат и помладите бидејќи има позитивен ефект врз нервниот систем и поттикнува подобро расположение.

Жолт јасмин
Самиот мирис на јасмин има многу корисен ефект врз нервниот систем. Помага за добар сон и добро расположение, а исто така предизвикува чувство на среќа и мир. Тој е еден од најсилните природни антидепресиви.
Можете да го користите во форма на масло, или да ставите исушена билка во собата која редовно ќе мириса. Доколку ​​имате свеж, тоа е најдобриот начин да го подигнете расположението.

Лаванда
Друг природен антидепресив е лавандата, која делува на нервниот систем со релаксирање, со што го ослободува телото од чувство на тага и сите видови на депресија. Поттикнува нормален сон и добро расположение, а препорачуваме да користите масло од лаванда. Освен тоа, нејзиниот мирис има позитивен ефект и кога ќе направите чај од сува лаванда.

Боровинки
Покрај тоа што се вкусни, тие ни помагаат во депресија кревајќи го расположението и поттикнувајќи чувство на среќа и задоволство. Тие се полни со антиоксиданти кои го чистат и штитат нашето тело од штетни ефекти. Го чувуваат нервниот систем и помагаат во обновувањето на нервните клетки.

Црно чоколадо
Ако јадете 2 или 3 коцки црно чоколадо, тоа ќе има корисен ефект врз нервниот систем, зголемувајќи ја вашата концентрација и расположение.

Омега 3 масни киселини
Оревите, бадемите, индиските ореви, потоа туната, лососот или риба по ваш избор се богат извор на масни киселини, имаат исклучително позитивен ефект врз нервниот систем.
Редовната употреба на храна која е богата со омега 3 масни киселини ќе ви помогне да го зачувате вашиот нервен систем. Многу брзо ја решаваат депресијата, а доколку се консумираат редовно, шансите за депресија се многу мали.

Остави Коментар

Внеси го твојот коментар
Внеси го твоето име:

- Advertisment -spot_img

НАЈПОПУЛАРНИ