asd
ПочетнаВестиОрганизаторот на “Пиво Фест”: Срамота е наши музичари да бараат по 10.000евра...

Организаторот на “Пиво Фест”: Срамота е наши музичари да бараат по 10.000евра за настап, кога народот живее со 300евра месечно

Едноставно, нема логика наши музичари да бараат по 10.000 евра за еден час настап на Пивофест во Прилеп, кога знаеме дека во нашата земја најголемиот дел од народот живее со месечна плата од 300 евра – за ,,Фокус” вели Пеце Стоикоски од Арт 10 продукција, кој е организатор на настанот годинава.

Организаторот ова го истакна откако вчера светски познатиот музичар Владимир Четкар на Фејбук напиша дека организаторот се соочува со финансиски проблеми и затоа е откажан неговиот настап на фестивалот.

 

 

-Не би сакал да ја коментирам објавата на музичарот Владимир Василевски – Четкар, кој вчера напишал дека поради финансиски проблеми на фестивалот неговиот настап е откажан. Деталите за тоа што се случило и зошто не бил постигнат договор со него ги имаат лицата од организација задолжени за финансискиот дел. Но, имавме случаи кога наши музичари бараат навистина големи суми, се нема разбирање за актуелната ситуација, и на крај не се нашол заеднички јазик. Од друга страна пак, имавме и многу наши пејачи кои се согласија да настапат за навистина симболични суми, бидејќи чест им е да бидат дел од манифестацијата, да го расположат народот – вели Стоикоски за “ФОКУС”.

Па, дури и легендарниот Мајкл Џексон во тек на својот живот има одржано бесплатни концерти! Не е ова бунар без дно, треба да се биде реален во барањата, без оглед на популарноста.

Целиот текст прочитајте го ТУКА

Остави Коментар

Внеси го твојот коментар
Внеси го твоето име:

- Advertisment -spot_img

НАЈПОПУЛАРНИ