ПочетнаМагазинЗдравјеТелото дава знаци кога внесувате премногу шеќер во организмот

Телото дава знаци кога внесувате премногу шеќер во организмот

Шеќерот не се содржи само во сладолед и во колачиња. Тој е присутен во скоро сите намирници, од прелив за салати до сокови.

Консумирањето на шеќер го зголемува ризикот од појава на дијабетес, карцином и хронични заболувања.

Кои се симптомите дека внесувате премногу шеќер?
1.Имате проблеми со дигестивниот систем

2. Ви се појавуваат акни на брадата и околу устата

3. Нервозни сте и лошо расположени

4. Постојано сте уморни

5. Ви се појавуваат брчки

6. Ви се расипуваат забите

7. Имате потреба да јадете благо по секој оброк

8. Постојано сте гладни

9. Тешко ги губите килограмите

10. Немате концентрација

11. Чувство на надуеност

12. Губите мускулна маса

13. Имате зголемен висок притисок

14. Немате мотивација за вежбање

15. Овошјето не го сметате за слатка храна.

Остави Коментар

Внеси го твојот коментар
Внеси го твоето име:

- Advertisment -spot_img

НАЈПОПУЛАРНИ