ПочетнаМагазинЗабаваДетали од минатото од животот на Шерифовиќ

Детали од минатото од животот на Шерифовиќ

Популарната фолк пејачка Верица Шерифовиќ за прв пат се омажи во 1982 година за тапанарот на „Жаока“ Рајко Шерифовиќ. Две години подоцна Верица и Рајко ја добија ќерката Марија.

– Имав осумнаесет години, тој беше малку постар. Се венчавме во 1982 година во Инџија, каде што настапувавме тие денови. Едно саботно утро застанавме пред матичарот, а вечерта бевме на сцената. Свадбата ја прославивме со гости од хотелот. Влегувајќи во бракот, кој официјално заврши дваесет години подоцна, имав можност да научам многу убави работи од родителите на мојот сопруг, кои беа професионални музичари. Свекрвата Лепа беше пејачка, а свекорот Емин, потомок на Шериф Шерифовиќ, сопственик на меаната Бело Јагња каде што пеел и свирел Коштан Бора Станковиќ, беше хармоникаш. Ме будеше секое утро со музика и кафе. Од него научив многу староградски песни и романси, изјавила Верица во едно интервју.

Верица се разведе од Рајко во 2003 година, а само една година подоцна повторно се омажи со познатиот музичар Мича Николиќ. Во тој период бил сопственик на издавачката куќа „Мега саунд“, чии членови, покрај Верица, биле и многу познати пејачи, како покојниот Шабан Шаулиќ. Во таа издавачка куќа, пред повеќе од една деценија, својата пејачка кариера ја започна и Дијана Пауновиќ.

– Една година по разводот на мојот прв брак, во 2004 година, се омажив за Мича. Славевме во ресторанот Језеро до девет часот наутро. Тогаш имав венчаница и целата естрада беше присутна. Тоа беше прослава за паметење. Пред тоа со Марија се преселивме од Крагуевац во Белград, таа тогаш беше на почетокот на кариерата. Не и пречеше што повторно се оженив, напротив. И сега ми вели дека би сакала да се омажам по трет пат само да не ми е она на памет 24 часа на ден. Бракот со Мица траеше три години, се разделивме со заедничка согласност и останавме во пријателски односи. Сега мислам дека бракот е глупост што расипува се. Апсолутно ја поддржувам Марија во сите нејзини избори и секогаш сум со неа. Често сме заедно на нејзините концерти. Бев со неа во Хелсинки во мај 2007 година кога победи на Евровизија. Пред настапот ја натерав да се помоли пред запалена свеќа и да се напие света вода што ја донесов од манастирот Свети Василиј Остроски – откри неодамна мајката на единствениот српски победник на „Евровизија“. Верица никогаш не криела дека и нејзината ќерка Марија, која со Мица имала одлични односи, полни со почит и разбирање, била задоволна од нејзиниот избор, односно дека го гледала како втор татко.

Инаку, Саша Николиќ, српски познат композитор, е син на Миќа Николиќ. Автор е и на неколку хитови на Марија Шерифовиќ, што значи дека разделбата на нивните родители не ја расипала врската меѓу двајцата. Напротив, освен што соработуваат, Марија и Саша и станаа блиски пријатели.

Остави Коментар

Внеси го твојот коментар
Внеси го твоето име:

- Advertisment -spot_img

НАЈПОПУЛАРНИ