ПочетнаМагазинЗдравјеЗОШТО ТРЕБА ДА ЈАДЕТЕ ПРАСКИ?

ЗОШТО ТРЕБА ДА ЈАДЕТЕ ПРАСКИ?

Еве неколку причини зошто е добро да уживате во нив.

1. Праските се одлична храна доколку слабеете или посакувате да симнете некој килограм. Со консумирањето на ова овошје ќе бидете сити и нема да посегнувате по повеќе храна. Една праска содржи од 30 до 50 калории и нула маснотии.

2. Во праските преовладуваат витамините А и Ц кои се добри за вашата кожа. Не заборавајте да си понесете неколку на плажа и вашата кожа ќе добие одличен тен и ќе остане здрава.
3. Имаат одличен ефект врз здравјето на косата. Со јадењето на праските ќе добиете погуста и поздрава коса.

4. Во Унгарија праските се дефинираат како овошје кое ослободува од стресот. Понесете си неколку на вашето работно место и веднаш ќе го забележите ефектот на смиреност кои праските ќе го имаат врз вас.

5. Доколку имате проблеми со вашиот дигестивен систем, се препорачува да консумирате три праски дневно кои веднаш ќе го смират вашиот стомак.

6. Во Кина најчесто се консумира чај од праски како лек за бубрежните заболувања.

7. Праските содржат бета-каротен кој го одржува здравјето на очите. Доколку повеќе време поминувате пред компјутерот најдобро е да консумирате секојдневно по неколку праски кои ќе го зачуваат вашиот вид.

8. До сега низите истражувања докажале дека токму праските се борат против ракот и кардиоваскуларните болести.

9. Праските се препорачуваат како терапија за сите оние кои имаат чувствителна кожа, но и најдобро е да се консумираат пред изложување на сонце бидејќи тие штитат од штетните сончеви зраци.

10. Луѓето кои боледуваат од реума им се препорачува често консумирање на праски и нивно воведување како дел од исхраната во оброците.

ИЗВОРСреќа.мк

Остави Коментар

Внеси го твојот коментар
Внеси го твоето име:

- Advertisment -spot_img

НАЈПОПУЛАРНИ