ПочетнаМагазинЗдравјеБоровиот полен е еден од најголемите дарови на природата

Боровиот полен е еден од најголемите дарови на природата

Боровиот полен е еден од најголемите дарови на природата кој го чува и штити целокупното здравје. Има широк спектар на здравствени придобивки од него, а може да се консумира неограничено.

Го регулира нивото на тестостерон и кај мажите и кај жените. Го регулира нивото на хормоните и ја олеснува менопаузата. Но ги зајакнува и коските и го подобрува имунитетот..

Се бере на пролет, а може да се најде и во продавници за здрава храна.

Содржи осум аминокиселини и протеини, има многу витамин Б во себе, како и витамин Д3 кој ретко се среќава во билките.

Добар е за детоксикација на телото, поголема флексибилност на зглобовите, подобрување на имунитетот, а претставува и чувар од грипови и настинки.

Има заштитни својства од радиоактивните зрачења, го зголемува либидото, метаболизмот и помага за слабеење.

Се користи така што може да се додава во јадења, јогурт, млеко, шејкови или смути и сокови.

Остави Коментар

Внеси го твојот коментар
Внеси го твоето име:

- Advertisment -spot_img

НАЈПОПУЛАРНИ