ПочетнаВестиЕкономијаДоларот падна на најниско ниво во последните четири месеци

Доларот падна на најниско ниво во последните четири месеци

На Азиските берзи пораснаа цените на акциите, како и на Волстрит ден претходно, бидејќи се очекува централните банки на западните земји да почнат да ги намалуваат каматните стапки следната година.

На Азиските берзи пораснаа цените на акциите, како и на Волстрит ден претходно, бидејќи се очекува централните банки на западните земји да почнат да ги намалуваат каматните стапки следната година.

Индексот MSCI на азиско-пацифичките акции, без јапонските акции, порасна за 1,3 отсто околу 07:00 часот, така што е на пат за добивка оваа недела од околу 3 отсто.

Истовремено, на токиската берза индексот Никеи зајакна за 0,9 отсто, додека цените на акциите во Јужна Кореја, Австралија и Хонг Конг пораснаа меѓу 0,6 и 2,3 отсто. Во Шангај, пак, тие паднаа за околу 0,4 отсто.

Така, повеќето азиски берзи го следат вчерашниот раст на Волстрит, каде Dow Jones зајакна 0,43 отсто, на рекордни 37.248 поени, додека S&P 500 порасна за 0,26 отсто, а Nasdaq индексот 0,19 отсто.

На берзите се уште има добро расположение, бидејќи по пораките на првиот човек на ФЕД од седницата во средата, инвеститорите сметаат дека циклусот на заострување на монетарната политика е завршен и дека следната година ќе следи намалување на каматите.

На последната седница од годината, челниците на ФЕД ги оставија каматните стапки непроменети во опсег од 5,25 до 5,50 отсто во средата, имајќи предвид дека инфлаторните притисоци постепено се намалуваат.

Претседателот на ФЕД Џером Пауел на прес-конференција рече дека централната банка најверојатно нема повторно да ги зголеми каматните стапки и дека сега е фокусирана на „не правење грешка да ги држи каматните стапки премногу високи предолго“.

По пораките на првиот човек на ФЕД, пазарот проценува дека има 90 отсто шанси централната банка по повеќе од година и пол затегнување на монетарната политика во мај да почне да ги намалува каматните стапки.

Дополнително, се чини дека и покрај наглото зголемување на каматните стапки, американската економија ќе избегне рецесија. На тоа укажуваат и вчера објавените податоци за неочекуваниот раст на прометот во трговијата на мало во ноември.

Освен Дау Џонс, и другите индекси вчера достигнаа нови највисоки годишно ниво.

Цените на акциите вчера пораснаа и на повеќето европски берзи, откако челниците на Европската централна банка одлучија да ги задржат каматните стапки непроменети на последната сесија од годината.

Аналитичарите проценуваат дека ЕЦБ, како и ФЕД, го завршија циклусот на зголемување на каматните стапки и дека следната година ќе следи намалување на каматните стапки.

А на валутните пазари вредноста на доларот во однос на кошницата валути падна втор ден по ред, на најниско ниво во речиси четири месеци.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утринава се движи околу 102,03 поени, додека вчера во ова време изнесуваше 102,62 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута се движи околу 141,80 јени, колку што беше и вчера во овој момент.

Сепак, американската валута ослабе во однос на европската, па цената на еврото достигна 1,0980 долари, додека вчера во овој момент беше 1,0895 долари.

Цените на нафтата, пак, пораснаа втор ден по ред. Цената на барелот на лондонскиот пазар утрово зајакна за 0,39 отсто, на 76,90 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот порасна за 0,34 отсто, на 71,80 долари.

Остави Коментар

Внеси го твојот коментар
Внеси го твоето име:

- Advertisment -spot_img

НАЈПОПУЛАРНИ