ПочетнаМагазинЗдравјеПрироден антибиотик кој храни и лечи- Прополис

Природен антибиотик кој храни и лечи- Прополис

Денес, кога поради прекумерна употреба на синтетички антибиотици, повеќето микроорганизми се здобија со отпорност на нив, потребно е да се најдат поумни решенија што ги нуди природата.

Сите знаеме дека синтетичките антибиотици предизвикуваат несакани ефекти кои се јавуваат веднаш или некое време по нивната употреба, додека даровите на природата немаат несакани ефекти. Истражувањата потврдуваат дека има многу производи со антибиотско дејство во природата. Една од нив е прополисот, совршена храна што го храни и лечи човечкото тело.

Прополисот содржи 50% смола, 30% восок, 10% есенцијални масла, 5% полен, бројни витамини и минерали, органски киселини, полифеноли, флавоноиди, кои се најзаслужни за неговите лековити ефекти.

Тој е еден од оние мудри лекови на природата што убива се што му пречи на здравиот организам. Во исто време зачувува здраво ткиво и ги лекува болните. Бројни студии покажаа дека прополисот е природен анестетик, антиоксиданс, антисептик, антибиотик, кој работи против повеќето вируси, вклучително и вирусот на грип. Одличен е во борбата против габите и паразитите. Особеноста на прополисот е тоа што бактериите не создаваат отпорност на него и нема штетни несакани ефекти, што е неповолна положба на синтетичките антибиотици.

Пред спиење доволно е да го нанесете во пределот на градите, да ја смирите кашлицата и да обезбедите мирен сон.

Маста од прополис е одлична за рани кои тешко се лекуваат, како и за многу кожни болести: акни, егзема, псоријаза, дерматитис, габични заболувања на кожата, ноктите и скалпот. Исклучително е ефикасен за чиреви, изгореници и убоди …

Познато е дека стимулира формирање на нови клетки и го обновува оштетеното ткиво. Исто така, помага во случај на тешка дијареја, каде што другите лекови се беспомошни.

Како високо активен биостимулатор, прополисот придонесува за подобрување на целосната состојба на организмот, нормализирање на метаболизмот и имунитетот. Како моќен антиоксиданс, тој е ефикасен против слободните радикали, за кои денес се смета дека се причина за многу, дури и најсериозни болести, како што се атеросклероза, катаракта, рак, Паркинсонова болест и Алцхајмерова болест.
– Болки во стомакот: Земете 20 – 30 капки разредена со 30% алкохол тинктура од прополис три пати на ден пред јадење.

– Плускавци: Нанесете дебел слој маст од прополис и преврзете се со завој или залепете фластер. Остави преку ноќ.

– Крварење: Крварењето од повреди и посекотини може брзо да се запре со памучна вата натопена во капки прополис.

– Габични заболувања на кожата: Нанесете крем од прополис, маст или капки неколку пати на ден во погодената област.

– Изгореници: Натопете ја газата во маст од прополис и ставете ја над изгорениците.

– Респираторни проблеми: Направете чај од камилица или мајчина душица. Додадете 10 капки прополис во сад со топол чај. Покријте ја главата со крпа и вдишете неколку пати на ден по пет минути.

– Акни, чиреви, дерматитис, егзема: Нанесете на погодените области неколку пати на ден со квалитетен крем или тинктура од прополис.

– Алопеција: Разредете ја тинктурата на прополис со млака вода во количина од 1: 5. Користете го овој раствор за масажа на скалпот и исплакнете ја косата.

Остави Коментар

Внеси го твојот коментар
Внеси го твоето име:

- Advertisment -spot_img

НАЈПОПУЛАРНИ