ПочетнаВестиГерасимовски: Политиката нема да го исчисти Скопје, фокус да ни бидат граѓаните

Герасимовски: Политиката нема да го исчисти Скопје, фокус да ни бидат граѓаните

Да ја тргнеме политиката на страна затоа што таа нема да ги исчисти Скопје, наш фокус ни се граѓаните, рече градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски пред колегите градоначалници на состанокот на седницата на советот за развој на Скопскиот плански регион.
Тој посочи дека граѓаните, кои сакаат чиста општина, прстот за проблемот со сметот, го вперуваат во градоначалниците.

– Овој проблем е заеднички и не треба да се политизира. Станува збор за граѓаните и нивното здравје и треба што поскоро да се најде решение, а тоа е што подобро да се изменаџира ситуацијата во градот и комуналното претпријатие. Нашиот предлог е додека тие преговори траат депонијата „Дрисла“ да ги крене рампите за да ние можеме да функционираме како општини, истакна Герасимовски.

Тој информира дека Општина Центар од рано утрото започна со собирање смет низ нејзината територија, но полните камиони чекаат пред вратите на скопската депонија. Со ист проблем се соочиле и другите градоначалници кои се ангажирани и самостојно го собираат сметот од своите општини.
Герасимовски рече дека утрово разговарал и со директорот на депонијата „Дрисла“ по што добил ветување дека во текот на денот рампите ќе бидат кренати.

– Во моментов чистењето е стопирано затоа што полни камиони чекаат пред „Дрисла“ да бидат пуштени и да се растоварат. Утрово разговарав телефонски и со директорот на Дрисла и добив ветување дека ќе се направи договор кој во текот на денот ќе го имаме. Нашите луѓе отидоа уште утрово да за го потпишат за да може нашите камиони да влезат во депонијата, но уште чекаат, изјави градоначалникот на Центар.

Инаку, ЈП „Дрисла“ – Скопје е регионална депонија за скопскиот плански регион и со одлука има обврска да го собира сметот од локалните самоуправи кои го носат на нејзина адреса.

ИЗВОРkurir.mk

Остави Коментар

Внеси го твојот коментар
Внеси го твоето име:

- Advertisment -spot_img

НАЈПОПУЛАРНИ