ПочетнаМагазинЗдравјеХраната од која се создава најмногу целулит

Храната од која се создава најмногу целулит

Газирани засладени пијалоци
Старееме и производството на колаген во телото се намалува. Тоа е процес на кој тешко може да се спротиставиме. Но, внесувањето на газирани и засладени пијалоци го забрзува процесот и ја влошува ситуацијата. Затоа едноставно престанете да пиете слатки и газирани безалкохолни пијалаци, ако сакате да се заштитите од целулит.

Соја сос
Соја сосот предизвикува појава на целулит поради истата причина – неумерена соленост. Освен тоа честата употреба на соја сос предизвикува и поголема видливост на целулитот.

Забележете – комбинацијата на натриум хлорид и вода не е добра опција не само за целулит, но е штетна и за кардиоваскуларниот систем.

Бел леб
Рафинираното брашно ја влошува состојбата на кожата и го прави целулитот уште повидлив. Белите брашна и производите направени од нив го зголемуваат гликемискиот индекс, што повторно влијае на колагенот и метаболизмот на хранливите материи.

Како резултат на обработката во организмот се акумулира вишокот масти, кои се складираат во масните депоа.

Преработени десерти
Сите колачи, вафли, барови, месени колачи и торти се причина за појава на целулит. Тие содржат огромни количини на шеќер, кои не само што предизвикуваат дебелеење, но и ја прават кожата воспалена и кадрава од целулит.

Шеќерот е главен непријател на колагенот. А, колагенот е пријател на здрава кожа.

Пица
Пицата е омилена на милиони луѓе ширум светот, но тоа не значи дека не треба да внимавате со неа.

Во пицата се содржат многу заситени масти и тоа од различни групи, поради едноставна причина што во неа има многу различни производи кои содржат масти.

Презаситеноста на организмот со масти доведува до намален прилив на кислород до ткивата, вклучувајќи ја и кожата. Поради тоа сврзното ткиво страда и се јавуваат воспаленија. Едно од нив е целулитот.

Преработено месо и сирење
Ако сте љубители на месото и млечните производи – јадете ги во природниот изглед. Преработеното месо во форма на колбас е штетно, исто како и преработените сирење, во форма на суровини за подмачкување.

Во нив има додадени заситени и транс масти, како и бројни додатоци за подигање на формата, хемиски соединенија што ја поддржуваат текстурата на производот и го задржуваат свеж со недели, дури и месеци.

Остави Коментар

Внеси го твојот коментар
Внеси го твоето име:

- Advertisment -spot_img

НАЈПОПУЛАРНИ