ПочетнаВестиХроникаКоронавирусот зеде уште 31 жртва од Македонија, меѓу нив неколку млади лица

Коронавирусот зеде уште 31 жртва од Македонија, меѓу нив неколку млади лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 1169 тестирања, а регистрирани се 67 нови случаи на КОВИД-19 во:

Скопе – 28, Куманово – 8, Гостивар и Охрид – по 4, Прилеп, Тетово, Битола, Кавадарци и Штип – по 3, Струга, Кичево и Ресен – по 2, Свети Николе и Кратово – по 1.

Регистрирани се 782 оздравени пациенти од:

Скопје – 267, Струмица – 151, Кавадарци – 54, Прилеп – 43, Битола – 40, Куманово -29, Валандово – 23, Штип – 22, Неготино – 15, Велес и Охрид – по 14, Кочани – 13, Крива Паланка – 12, Виница – 11, Тетово и Гевгелија – по 9, Свети Николе и Делчево – по 8, Гостивар – 7, Кичево и Пробиштип – по 5, Демир Капија – 4, Радовиш, Крушево и Македонска Каменица – по 3, Богданци и Кратово – по 2, Струга, Ресен, Берово, Македонски Брод, Пехчево и Дојран – по 1.

Пријавено е вкупно 31 починато лице: 9 од Скопје (42г,64г,68г,68г,72г,73г,77г,77г,86г), 4 починати лица од Тетово (66г,73г,75г,78г), 3 починати лица од Велес (64г,72г,73 г), по 2 починати лица од Битола (43г,68г), Охрид (45г,87г), Струга (54г,64г) и Берово (43г,82г) и по 1 починато лице од Куманово (59г), Прилеп (70г), Кавадарци (82г), Кочани (63г), Радовиш(60г), Виница (67г) и Пробиштип(71г). Од починатите, 28 се во болнички, а 3 во домашни услови.

Направени се 1169 тестови преку: ИЈЗ-76, ЦЈЗ Скопје-0, ЦЈЗ Битола-19, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби -0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-34, Институт за микробиологија–0, МАНУ-53, Жан Митрев (Филип Втори)-160, Авицена-0, Биотек-207, Систина-143, лабораторија Лаор-0, Синлаб-7, Ремедика-0, Плодност–32, Генеа–0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 438.

Досега во земјата се направени вкупно 726.409 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 152.814, бројката на оздравени пациенти е 134.653, на починати е 4.992, а бројот на активни случаи изнесува 13.169.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 67516, активни 6124

Куманово 8572, активни 968

Прилеп 8191, активни 586

Тетово 7125, активни 521

Битола 6170, активни 829

Велес 5411, активни 457

Гостивар 5124, активни 327

Кавадарци 5121, активни 313

Охрид 4922, активни 444

Штип 4903, активни 312

Струмица 4021, активни 319

Струга 2946, активни 155

Кочани 2728, активни 169

Кичево 2478, активни 246

Гевгелија 2178, активни 206

Неготино 2159, активни 169

Свети Николе 1494, активни 101

Ресен 1210, активни 187

Крива Паланка 1208, активни 48

Радовиш 1091, активни 91

Берово 1015, активни 31

Делчево 952, активни 76

Дебар 931, активни 32

Виница 825, активни 117

Пробиштип 773, активни 20

Валандово 660, активни 30

Богданци 491, активни 55

Крушево 481, активни 95

Демир Капија 394, активни 20

Демир Хисар 388, активни 66

Македонски Брод 355, активни 17

Кратово 354, активни 5

Пехчево 262, активни 15

Македонска Каменица 233, активни 13

Дојран 132, активни 5

Остави Коментар

Внеси го твојот коментар
Внеси го твоето име:

- Advertisment -spot_img

НАЈПОПУЛАРНИ