ПочетнаВестиНАГЛО ПОРАСНА БРОЈКАТА НА НОВОЗАРАЗЕНИ – еве колку има позитивни случаи за...

НАГЛО ПОРАСНА БРОЈКАТА НА НОВОЗАРАЗЕНИ – еве колку има позитивни случаи за три дена во Македонија

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 08.07 до 10.07.2022):

Направени се 1.869 тестови, а регистрирани се 524 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 314, Битола – 35, Тетово – 23, Куманово – 20, Велес – 16, Прилеп, Кавадарци и Штип – по 15, Охрид – 14, Гостивар – 11, Струмица – 9, Неготино – 6, Кичево и Гевгелија – по 4, Струга, Валандово и Пробиштип – по 3, Куманово, Велес, Крива Паланка, Богданци и Кратово – по 2, Кочани, Ресен, Свети Николе и Дојран – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (524), регистрирани се 29 реинфекции.

Регистрирани сe 463 оздравени пациенти од: Скопје – 244, Битола – 40, Куманово – 33, Охрид – 32, Тетово – 19, Велес – 17, Прилеп и Кавадарци – по 15, Штип – 12, Струмица – 6, Гостивар и Кичево по 5, Делчево – 3, Кочани, Струга, Радовиш, Крива Паланка и Крушево – по 2, Неготино, Свети Николе, Берово, Дебар, Пробиштип, Богданци и Демир Хисар – по 1.

Во текот на изминатите 3 дена (08-10.07.2022) не е пријавено ниту едно починато лице. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин се регистрирани четри починати лица: 2 лица од Скопје (67г и 83г) и по едно лице од Охрид (80г) и Тетово (69г), од пријавените починати лицa две се починати во болнички услови, а две во домашни услови. Починатите се пријавени во период од 28.06.2022 до 07.07.2022

Направени се 1.869 тестови преку: ИЈЗ-219, ЦЈЗ Скопје-32, ЦЈЗ Битола-37, ЦЈЗ Прилеп-13, ЦЈЗ Тетово-25, ЦЈЗ Куманово-42, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-3, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–119, Жан Митрев (Филип Втори)-68, Авицена-62, Биотек-104, Систина-74, лабораторија Лаор-7, Синлаб-4, Ремедика-17, Плодност-20, Генеа-15, Никоб Лаб-108, ВФВ Медикал-38, Ели МедикаПлус-20, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-9, Рапид Лаб–6, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–1, Рамус-18, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 801.

Досега во земјата се направени вкупно 2.090.703 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 316.219, бројот на оздравени пациенти е 305.239, на починати е 9.335, а бројот на активни случаи изнесува 1.645

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      149518, Активни   925
Куманово    16869, Активни    87
Битола      15948, Активни    106
Прилеп      14331, Активни    51
Тетово      13594, Активни    57
Кавадарци   10823, Активни    60
Велес 9907, Активни     50
Гостивар    9671, Активни     36
Охрид 9095, Активни     69
Штип  8166, Активни     38
Струмица    8139, Активни     29
Кичево      5685, Активни     12
Кочани      5142, Активни     20
Струга      4755, Активни     10
Гевгелија   4443, Активни     14
Неготино    3726, Активни     14
Ресен 2765, Активни     6
Свети Николе      2644, Активни     2
Радовиш     2545, Активни     12
Крива Паланка     2427, Активни     7
Делчево     1994, Активни     3
Берово      1693, Активни     0
Дебар 1686, Активни     3
Валандово   1496, Активни     8
Виница      1399, Активни     1
Пробиштип   1281, Активни     10
Богданци    1028, Активни     4
Кратово     974, Активни      5
Крушево     933, Активни      0
Демир Хисар 839, Активни      2
Македонски Брод   744, Активни      2
Демир Капија      595, Активни      1
Македонска Каменица     525, Активни      0
Пехчево     486, Активни      0
Дојран      353, Активни      1

Остави Коментар

Внеси го твојот коментар
Внеси го твоето име:

- Advertisment -spot_img

НАЈПОПУЛАРНИ