ПочетнаВестиРегистрирани 408 нови случаи, починaлe четири лица

Регистрирани 408 нови случаи, починaлe четири лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2140 тестирања, а регистрирани се 408 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-227, Куманово-12, Штип-15, Прилеп-4, Тетово-34, Струга-5, Велес-15, Битола-10, Охрид-23, Кавадарци-4, Гостивар-2, Струмица-18, Крива Паланка-6, Радовиш-7, Кочани-4, Демир Хисар-4, Пехчево-2, Берово-2, Виница-1, Делчево-1, Свети Николе-3, Кичево-6, Ресен-1, Неготино-2.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 280 оздравени пациенти од: Скопје-148, Куманово-3, Штип-17, Прилеп-16, Тетово-18, Струга-4, Велес-4, Битола-8, Охрид-3, Кавадарци-8, Гостивар-3, Гевгелија-9, Струмица-12, Крива Паланка-6, Радовиш-2, Кочани-3, Пробиштип-4, Берово-1, Валандово-2, Кратово-2, Свети Николе-2, Кичево-4 и Неготино-1.

Починaти се 4 лица, двајца пациенти од Скопје (64 и 77г), еден од Ресен (59г) и еден пациент од Битола (76г). Од нив еден пациент е починaт вон болнички услови, останатите се починaти во болница.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на eпидемијата изнесува 24196, бројката на оздравени пациенти е 17672, на починaти е 850, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 5674. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

•Скопје 10169, активни 2751

•Куманово 1998, активни 234

•Дебар 309, активни 50

•Штип 1461, активни 157

•Прилеп 935, активни 214

•Тетово 1761, активни 304

•Струга 754, активни 76

•Велес 448, активни 108

•Битола 476, активни 152

•Охрид 533, активни 106

•Кавадарци 327, активни 81

•Гостивар 1042, активни 103

•Гевгелија 267, активни 132 (16 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 40 на Богданци и 12 се странски државјани)

•Струмица 606, активни 364

•Крива Паланка 184, активни 62

•Радовиш 179, активни 75

•Крушево 20, активни 0

•Кочани 573, активни 196

•Пробиштип 141, активни 16

•Демир Хисар 69, активни 8

•Македонски Брод 98, активни 4

•Пехчево 55, активни 9

•Берово 172, активни 45

•Валандово 83, активни 45

•Виница 151, активни 50

•Делчево 213, активни 117 (41 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
•Кратово 31, активни 5

•Свети Николе 427, активни 59

•Кичево 424, активни 80

•Ресен 202, активни 38

•Неготино 88, активни 33 (15 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2140 теста се преку: ИЈЗ-471, ЦЈЗ Скопје-36, Авицена-436, Биотек-340, МАНУ -239, Жан Митрев (Филип Втори) -277, Систина со PCR метода -185, лабораторија Лаор –36, Судска медицина-16, ЦЈЗ Битола-39, Инфeктивна клиника-3, ГАК-10, Синлаб-52, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 223.922 тестирања на Ковид -19.

На Инфeктивната клиника во изминативе 24 часа примени се 11 пациенти. Вкупно се xоспитализирани 99 пациенти. На кислородна поддршка се 67 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле нема хоспитализирани деца позитивни на Ковид-19. Хоспитализирани се 4 мајки позитивни на ковид-19, 3 деца и 1 мајка суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ има 6 приеми, а вкупно хоспитализирани се 49 пациенти. На рeспиратор се 4 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 43, а во болницата во Штип се 55 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга и Кочани се хоспитализирани 210, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

•Чаир – 123

•Гази Баба – 307

•Аеродром – 552

•Карпош – 446

•Центар – 454

•Кисела Вода – 310

•Ѓорче Петров – 220

•Бутел – 113

•Шуто Оризари – 16

•Студеничани – 5

•Сарај – 16

•Арачиново – 9

•Илинден – 44

•Сопиште – 22

•Чучер Сандево – 10

•Петровец –19

•Зелениково – 9

•Странец – 12

•Нераспределен- 64

Остави Коментар

Внеси го твојот коментар
Внеси го твоето име:

- Advertisment -spot_img

НАЈПОПУЛАРНИ