ПочетнаВестиСветИмаат милиони, а водат битка за вински имот: Ова место требаше да...

Имаат милиони, а водат битка за вински имот: Ова место требаше да биде семејна идила за Џоли и Пит, а стана причина за раскол

Поранешните сопружници Бред Пит и Анџелина Џоли водат „војна“ – судска битка за иднината на францускиот вински имот Шато Миравал, за кој веруваа дека еден ден ќе биде нивен семеен дом за време на нивната среќна доба.

Замокот Миравал сега ја произведува можеби „најпосакуваната провансалска роза на светот“, според магазинот „Фигаро“, но Пит ја продолжува својата правна битка со својата поранешна сопруга, која ја обвинува дека тајно и злонамерно го продал нејзиниот удел на рускиот милијардер кој стои зад „Столичнаја“ империја, пренесува The Times.Адвокатите на актерката инсистираат дека Џоли има целосно право да го продаде својот дел. Тие рекоа дека оскаровката не сакала да биде вклучена во „бизнис заснован на алкохол“, особено затоа што пијаното однесување на Пит било една од нејзините многубројни поплаки за време на битката за старателство врз нивното дете.

„Тајмс“ пишува дека човекот кој го продал спорниот имот на парот вели дека немало знаци на лутина кога славната двојка излегла од хеликоптерот кога првпат стапнале на Миравал во 2008 година.

Том Боуви, американски индустријалец, им го продал имотот за 25 милиони евра во мај 2008 година, додека Џоли била бремена со близнаци.

„Тие сакаа да бидат подготвени пред породувањето“, рече Боуви во најновото издание на Vanity Fair, опишувајќи како парот потоа пристигнал на Миравал со нивната најмлада ќерка Шајло.

„Додека Пит се ракуваше, Џоли веднаш побара место каде што може да го пресоблече детето“, рече Боуви, додавајќи дека тоа се случило пред да продолжат да гледаат маслинови градини, полиња со лаванда, шума, езеро, капела и замок со 35 соби.

Славната двојка трагала низ југот на Франција во потрага по доволно голема и затскриена „база“ за нивното растечко семејство. Боуви рече дека знаел дека нашол купувачи кога Пит му рекол: „Ова е првото место што го посетивме каде што Енџи се насмевнува“.

„Се чинеше дека токму тогаш сакаа да го купат“, објаснува тој.

Тој, исто така, се присети како Џоли изгледаше како да му препуштила на нејзиниот сопруг да го преземе водството.

“Таа му дозволи да зборува. Од моја страна, таа беше многу нежна. Ги прочитав сите овие работи сега, но тие беа многу убава двојка, беа многу слатки и беше многу очигледно дека се заљубени еден во друг”, додаде.

„Во тие денови доаѓаа комбиња и комбиња со секаков вид на мебел, неверојатно спакуван… Пит доаѓаше почесто затоа што сакаше работите да се одвиваат со реновирањето што е можно поскоро“, се сеќава тој.

Во почетокот, Боуви сè уште остана со нив таму бидејќи продолжи да го води производството на вино во Миравал.

„Мислам дека Бред не беше баш заинтересиран за правење вино во тој момент. Му се допадна идејата да има лозје, но ми остави сè што е поврзано со виното“, вели тој.

Џоли и Пит се венчаа во капелата на имотот во 2014 година, на церемонија на која присуствуваа нивните шест деца – Пакс, Захара, Шајло, Вивиен, Нокс и Медокс. Две години подоцна, Анџелина поднесе барање за развод.

Венити Фер доби и е-пошта која Џоли наводно му ја испратила на Пит четири години по нивниот развод. Тоа гласи вака:

„Дури и сега е невозможно да се напише ова без солзи… Пред се, Миравал е местото каде што ги донесовме нашите близнаци дома и каде што се венчавме со плакета во спомен на мајка ми. Место. . каде што мислев дека ќе остарам. Но, тоа е и местото што го означува почетокот на крајот на нашето семејство“.

Меѓутоа, додека нивниот брак се распаѓаше, винарската визба на Миравало прерасна во мултимилионски бизнис, а пофалбите за нивното препознатливо розе само продолжуваа. Двојката сега е во правна битка за Миравал. Според тужбата поднесена во Лос Анџелес во 2022 година, и двајцата се согласиле никогаш да не го продаваат својот дел од имотот без согласност на другиот.

Сепак, Џоли тврди дека таков договор никогаш не постоел. Пит сега ја тужи својата поранешна сопруга поради нејзината одлука да го продаде својот удел во бизнисот на група со седиште во Луксембург, контролирана од олигархот Јуриј Шефлер.

Остави Коментар

Внеси го твојот коментар
Внеси го твоето име:

- Advertisment -spot_img

НАЈПОПУЛАРНИ