ПочетнаВестиКултураТАЖНА ВЕСТ Еден од најистакнатите македонски актери замина во своето вечно почивалиште

ТАЖНА ВЕСТ Еден од најистакнатите македонски актери замина во своето вечно почивалиште

Тажна вест во Македонија
Македонскиот актер Митко Апостоловски почина на 67 годишна возраст.

– Почивај во мир, колега, пријателе, прекрасен човеку. Неизмерна загуба чувствувам. Нека ти е вечен споменот, напиша Горко.

Митко Апостоловски е роден во Битола на 7 март 1955. Дипломирал на Вишата музичка школа во Скопје (Отсек за драмски глумци). Работел во Народниот театар во Битола (1973 — 1974) и во Народниот театар во Куманово (1980 — 1995). Од 1995 г. е повторно во Народниот театар во Битола.

 

 

 

Остави Коментар

Внеси го твојот коментар
Внеси го твоето име:

- Advertisment -spot_img

НАЈПОПУЛАРНИ