ПочетнаВестиСкопје на врвот по бројот на активни случаи заразени со коронавирус

Скопје на врвот по бројот на активни случаи заразени со коронавирус

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1542 тестирања, а регистрирани се 142 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-37, Куманово-18, Дебар-1, Штип-3, Прилеп-8, Тетово-13, Струга-3, Битола-4, Гостивар-9, Струмица-4, Крива Паланка-8, Радовиш-1, Крушево-1, Кочани-5, Пробиштип-3, Македонски Брод-2, Пехчево-4, Берово-2, Валандово-1, Виница-3, Делчево-7, Кратово-1, Кичево-2 и Ресен-2.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15555, бројката на оздравени пациенти е 12994, на починати е 642, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1919.

Скопје со 588 активни случаи останува на врвот по бројот на заразени во земјава, а ова е распределбата на заболени по општини:

• Чаир – 55

• Гази Баба – 71

• Аеродром – 94

• Карпош – 71

• Центар – 68

• Кисела Вода – 53

• Ѓорче Петров – 35

• Бутел – 41

• Шуто Оризари – 19

• Студеничани – 13

• Сарај – 17

• Арачиново – 9

• Илинден – 12

• Сопиште – 4

• Чучер Сандево – 2

• Петровец – 4

• Зелениково – 1

• Странец – 3

• Нераспределен-16

Остави Коментар

Внеси го твојот коментар
Внеси го твоето име:

- Advertisment -spot_img

НАЈПОПУЛАРНИ